Nedeľa, 5. Február 2023 a meniny má Agáta  


Meno:

Heslo:


 .: Čo nové v Demänovej a Mokrej dolinke

Čo nové v Demänovej a Mokrej dolinke
Pracujeme v Okne, Pustej, na Stodôlke a inde. Zamerali sme niekoľko nových jaskýň na Sokole a Demänovskej poludnici. Snáď záverečnú výpravu na otvorenie vchodu Štefanovej sme posunuli o týždeň, na predĺžený víkend.

OKNO
7. akcia (15. 3.): J. Kabzan, R. Hollý, J. a P. Gonda, M. Miedzinski, M Latoń, L Wolak, J. Naništa, P. Herich, K. Bugyova a krátka návšteva z Ruska s P. Holúbekom. V hlavnom výkope sme vyťažili 40 vaničiek, zdalo sa nám, že sa vzduch začal čistiť rýchlejšie. Výkop má celkovú dĺžku 12,5 m, hĺbku 6 m. Súčasne vo vedľajšom výkope sme vytiahli 80 vaničiek, postúpili 2 m, čelba opäť padá nadol.
8. akcia (21. 3.): J. Kabzan, P. Herich, P. Holúbek, M. Miedzinski, M. Latoń, L. Wolak, M. Tršková, Jochovič ml.. V hlavnom výkope 70 vaničiek, 2,7 m postup šikmo dole, výkop sa veľmi rýchlo zadýcha aj vyčistí, ale asi ide len o prirodzené vetranie – studený vzduch klesá na čelbu, teplý stúpa nahor. Vedľajší výkop – 60 vaničiek, zahĺbili sme sa a postúpili 1,5 m, meander začína byť trochu úzky.
PUSTÁ
22. 3. sme na konci Chodby radosti sa venovali príprave cesty k tretiemu vchodu, tiež sme pomocou paisera s miernym rešpektom odstránili niekoľko väčších nad hlavou visiacich blokov. M. Staroň, L. Benický, J. Filipko, M. Tršková, J. Kabzan, P. Herich.
17. 4. P. Huťka, L. Faitl a P. Herich vyčerpali takmer kompletne zatopený Klausov sifón a v Psích dierach vykopali 45 vaničiek štrku. Dobre bolo.
INÉ LOKALITY
V jaskyni pod Stodôlkou (1060 m n. m.) sme boli hneď dvakrát – nočná akcia s Janom Kabzanom (14. 4.), prieskum Stodôlky aj jaskyne objavenej J. Šmollom, P. Okoličánym, P. Staníkom a J. Hlaváčom., zamerali sme orientačne polygón tejto, zrejme jednej z najvyšších úrovňových chodieb Demänovskej doliny (100 m vyššie ako najvyššie poschodie Pustej). Zaujali nás zasintrované kosti neznámeho zvieraťa na dne chodby, asi bylinožravca, pomerne hlboko od vchodu – 60 m, navyše za pieskovým sifónom, ktorý bol prekopaný v jemných žulových sedimentoch. Tieto by mali byť sem doplavené povrchovým tokom tečúcim tadiaľto pred (?) dvomi miliónmi rokov (180 m nad súčasným dnom doliny)? Zrejme teda sa dostali sem nejak inak, a iným (niekdajším) vchodom. V jaskyni sme zaregistrovali štyroch netopierov obyčajných, ktorým zrejme prekopanie sifónu vytvorilo nový domov, pretože v súčasnosti jaskyňa pravdepodobne nemá druhý vchod – je statická.
20. 4. sme tu boli opäť, s Liborom Faitlom sme zamerali a nakreslili mapu jaskyne, dĺžka dosiahla 182 m, denivelácia 11 m. Oslávili sme rôzne úspechy večer vo svätostánku v Lehote.
15. 4. sme s Miňom Staroňom sa vybrali vyriešiť záhadu prievanovej diery v Mokrej dolinke. Okrem zamerania jaskyne sme i prerezali chodník k jaskyni, starú vozovú cestu vedúcu pôvodne až na Jamu, kde mal stredoveký hrad stáť. Jaskyňa je napokon neveľká, skôr korózna a mrazovým zvetrávaním vytvorená, asi nemá pokračovanie. (Týmto sa ospravedlňujem Valaškovi, nájdeme mu inú). Zaujímavé je, že pár metrov od jaskyne sme našli žulové okrúhliaky priemeru cca 10 cm, ktoré mohli slúžiť ako projektily do praku alebo len na ručný hod na nepriateľa prechodných obyvateľov refúgia doby železnej Na Jame.
16. 4. prišiel Paľo Huťka s L. Faitlom opäť čo-to posunúť veci vpred, preskúmali sme podstatnú časť brala Veľký Sokol, doplnili chýbajúce údaje známych jaskýň (súradnice, polygón, mapa), a zamerali 8 nových fluviokrasových jaskýň s dĺžkou do 28 m. Podľa doterajších poznatkov to vyzerá, že vzhľadom na úroveň skrasovatenia aj v pomerne veľkých výškach, počnúc však jaskyňami pod ním, boli tieto miesta formované allochtónnymi vodami Demänovky, ktorá tu vytvárala rozsiahlejšie jaskynné priestory, dosiaľ poznané len čiastkovo. Kľúčom môže byť spodné poschodie Jaskyne v Sokole alebo Šulekovcami rozpracované výduchy, ktoré si hádam aj vykopú a systém objavia pre blaho všetkých.
LA FRANCE
28. 3. – 6. 4. Krátka výprava sa uskutočnila do čarovného Francúzska, za jaskyňami a spomienkami. Bratia Trenčania o tom napíšu čoskoro, ja len dodám, že by som si vedel predstaviť každoročné speleologické návštevy spojené s poznávaním kultúry a ducha krajiny. Nájsť si tak nejaký kus slabšie poznaného allogénneho, podhorského krasu a zapracovať tam, spolu s miestnymi popíjať víno plnej chuti i farby, debatovať o stave sveta a myslieť na krásu ducha. Na štítky meračských bodov písať Liberté, Égalité, Fraternité, a na križovatkách dodať ešte La Vérité a L´Amour...
Au revoir chére France,
j´avias de la corde de pendu dans ma poche que j´ai pourrais te connaitre...

Autor: Paľo Herich ml. - 24.4.2015, 10:29 <<< Späť


 .: diskusia k článku (0)

Tatrasoft
LYNX
MKB
UNIDOM
Adamsport
© 2007 Jaskyniarsky klub Demänovská Dolina, programovanie Daniel Pogač - DX Tech, grafika Juraj Bada, posledná aktualizácia: 31.8.2022, 01:29