Streda, 23. Máj 2018 a meniny má Želmíra  


Meno:

Heslo:


 www.meteo.sk
 .: Expedícia Demänová 2017

Tohtoročná expedícia bola vynikajúca a trochu iná. Aké výsledky dosiahla? Rozsah prác bol mimoriadny najmä v Pustej, kde sa nám podarilo kopaním prejsť v hĺbke popod obávanú dolinku. No až čas a naše vytrvanie možno prinesie zavŕšenie týchto snáh, tak, ako sa to už vlastne stalo len pár dní po jej skončení objavom novej, krásnej jaskyne nazvanej Chladivý dych.

Výprava Demänová 2016 sa niesla v znamení veľkých objavov v Štefanovej, 1,5 km nových a 1,2 km zameraných a zdokumentovaných priestorov znamenalo výsledok, ktorý obstojí v porovnaní s výpravami do zahraničných krasových regiónov. Pravdu povediac, kamkoľvek sme minulý rok v tomto fascinujúcom labyrinte zavítali, tam všade sa objavili neznáme priestory a 14. januára (už tohto roku) sme sa vo dvojici s Ľ. Holíkom prekopali do nového, najvyššieho poschodia jaskyne so silným prievanom.


Bolo v pláne pokračovať tu s prieskumom ďalej, no čosi iné odviedlo našu pozornosť. Začiatkom januára sme po dlhšom čase navštívili výkop v Psích dierach a v silnom počte sa zahĺbili asi 50 cm. Konečne, po niekoľkých sezónnych pokusoch prišli mrazy na Liptov a na naše prekvapenie sa pod prvým schodom stropu čelby otvoril priezor do malého priestoru, z ktorého bolo evidentne cítiť prievan od spodného vchodu pri vonkajšej teplote asi -12 °C. Tak konečne! Dovtedy sme viedli úvahy, či je prúdenie skutočne prítomné (viď správy z predošlých expedícií), no vo veľkej chodbe vyplnenej karbonátickým štrkom sa nám spoľahlivo jeho prítomnosť nedarilo dokázať. Po viacerých potvrdeniach zo skúsenosti iných sme sa napokon zhodli, že pás vatových sintrov medzi zrnami štrku asi 8 cm hrubý v priereze výkopu je jednoznačným ukazovateľom prúdenia vzduchu (obr.). Počas expedície sme sa zahlbovali popod schody stropu čelby a vždy pod novým schodom bol prievan čoraz citeľnejší aj pri menšom teplotnom rozdieli. Už v pondelok schody na chvíľu skončili a široká, takmer po strop zasutená chodba klesala ďalej. V utorok sme postúpili vpred asi 6 m, štvrtok objavili ústie komína s peknou výzdobou, až napokon na poslednej akcii výpravy v sobotu opäť hľadeli dopredu nadol, čoskoro prielezný priestor ústi do klesajúcej chodby vyplnenej voľným štrkom, na strope dole vidieť menšie kvaple, prievan vanie do tváre od spodného otvoru...

 

Pustá - Psie diery nás, dúfajme že zatiaľ, ďalej nepustili, no prešli sme už popod dolinku, 30 m hlboko a 7 m za ňou sa nachádza terajšia čelba výkopu. Cesta ponad Chrám slobody je akoby voľná, ktovie však či sme správne. Snívalo sa nám viacerým o pokračovaní, suťový kužel by nemal byť nekonečný. No prečo tak stále chodba klesá nadol? Vyzerá akoby bola pred ináziou autochtónnych štrkov z povrchu prázdna, minimálne v značnom objeme, avšak koleno (predpokladaného) sifónu, pokiaľ sa nevyprázdni kdesi nadol, by malo byť zanesené... Dvojfázové akcie počas expedície, veľké kopáčske úsilie všetkých zúčastnených na pomerne ťažkom pracovisku, odhadom 10 m3 presunutého materiálu nás posunulo ďalej. Výzva ostáva veľká.


Tento ročník výpravy do Demänovej narazil už zrejme na strop svojich ubytovacích kapacít na Speleodomci, v istých momentoch sa stôl v neobývanej miestnosti menil na poschodovú posteľ: dvaja pod a jeden na stole. Nocovalo sa aj pri krbe, na sedačkách otočených na spôsob staničkých „lôžok“ s prepážkou, ktoré zabraňujú trvalým obyvateľom staníc si pospať na lavičke. Niektorým z nás ani to neprekážalo a z takýchto podmienok ráno vyrážali za kopaním a prieskumom. Na konci chrípkovej sezóny viacerí z nás nevydržali nápor akcií, naopak, jeden člen stáleho družstva expedície (s preferenciou modrých odtieňov farebného spektra) preukazoval neuveriteľnú výdrž vo všetkých expedičných činnostiach a navyše vymýšľal ďalšie. A tak sme i čiastočne napĺňali utopickú predstavu jaskyniarov kúpajúcich sa po lopotení mokrými plazivkami v termálnej vode, v našom prípade v Kalamenoch pod holým nebom.


Tri akcie sme v rámci oddychu venovali tiež novej lokalite, neskôr nazvanej Chladivý dych. Hoci sa nám podarilo preniknúť do 0,5 km nepoznaných podzemných priestorov až tesne po expedícii, dôležitý krok sme urobili práve počas nej. A tak okrem potešenia z príjemných stretnutí s ľuďmi nadchnutými pre jaskyniarstvo ostáva v nás i radosť z nového poznania...


Účastníci expedície: M. Androvič, P. Barczyk, L. Benický, M. Doležal, M. Dominka, D. Droppa, P. Filipčíková, A. Galica, G. Grabowski, D. Gratkowska, P. Gratkowski, P. Herich, P. Holúbek, J. Jalový, M. Jánošík, Z. Jurík, J. Kapusta, T. Kłoś, V. Krajanová, I. Král, M. Krzetowski, P. Kubata, L. Kubičina, M. Kudla, P. Kumičík, T. Lánczos, Š. Lieskovec, V. Lieskovec, Ľ. Luhová, J. Lysák, R. Macík, P. Magdolen, D. Mazanec, K. Medzihradská, P. Medzihradský, S. Musial, K. Niková, V. Pazderka, W. Piaszynski, P. Plavec, P. Pokrievka, M. Prokop, M. Salák, M. Staroň, J. Šanda, M. Ševčík, I. Šulek ml., J. Šurka, F. Tobola, M. Tršková, I. Tucznio, B. Turčinová, B. Ulman, P. Vaněk, J. Vašík, S. Votoupal, J. Vozárik, M. Vrbičan.


Prehľad pracovných akcií
Prípravy dreva a materiálu pred expedíciou: M. Staroň, L. Benický a P. Herich.
Piatok 17. 2.
-1. Tunelová jaskyňa, dolinka Okno: L. Kubičina, P. Kumičík na úvodnej fotografickej akcii.
Sobota 18. 2.
-2. Pustá, Psie diery: L. Kubičina, P. Kumičík, T. Kłoś, B. Ulman, P. Barczyk a P. Herich zahájili expedičné výkopy v autochtónnych štrkoch za sprchou. Dokončili predpripravenú výdrevu výkopu. Zahlbovali sa popod stupne vrstiev stropu.
-3. Okno: D. a P. Gratkowski, Ľ. Luhová, D. Mazanec, G. Grabowski, I. Tucznio, W. Piaszynski, M. Krzetowski, S. Musial postúpili kopaním v pieskoch asi 2 m vpred v prvom meandri (m. b. 85), objavila sa dutina pod stropom, no je bez prievanu.
-4. Radová dolinka, Blatník: P. Holúbek, A. Galica, M. Ševčík sa venovali povrchovému prieskumu Radovej dolinky s rebríkom, viaceré dutiny v skalách boli len abri, našli známy výver s výdatnosťou asi 1 l/s. Fotografická dokumentácia jaskýň v Blatníku.
Nedeľa 19. 2.
-5. Pustá, Psie diery: L. Kubičina, D. a P. Gratkowski, Ľ. Luhová, D. Mazanec, G. Grabowski, I. Tucznio, W. Piaszynski, M. Krzetowski, S. Musial pokračovali v zahlbovaní sa pod stropné schody.
-6. Okno: M. Kudla, B. Turčinová, J. Vozárik, J. Jalový, M. Vrbičan, M. Salák, T. Kłoś, B. Ulman a P. Herich kopali v druhom, zadnom meandri a postúpili asi 1,5 m vpred. Vŕtačkou sme sa snažili vylúčiť kopanie pod sintrovou platňou. Výkop je pod stropom chodby, ktorá však naďalej klesá zanesená jemným žulovým pieskom.
-7. Čierny Váh: P. Holúbek prešiel úsek od sútoku s Iploticou po dolinku Benkovo, nič zaujímavé sa nenašlo, potvrdilo sa, že otvor pravdepodobne po jazvecovi v záreze Čiernovážskej železničky je riečna jaskyňa s tromi otvormi, ktorú treba zaevidovať s názvom Brloh v záreze čiernovážskej železničny pod Benkovom, k. ú. Liptovská Teplička. V lete by bolo dobré prísť kopať a overiť veľkosť lokality. Zo stredného otvoru išiel nevýrazný prievan (horný vchod).
Pondelok 20. 2.
-8. Pustá, Psie diery: P. Holúbek, I. Král, J. Jalový, M. Ševčík, I. Šulek ml. a P. Herich sa zahĺbili pod ďalší schod, otvoril sa nízky priezor do širokej klesajúcej chodby, bolo tu cítiť výrazný prievan.
-9. Mier: L. Kubičina, J. Vašík, M. Doležal a V. Pazderka sa vrátili do Siení pod dolinkou, kde sme pred časom zanechali nádejné miesto na postup. Na dne Komplikovanej polysiene prenikli vŕtaním ďalej, objavili sieň s peknou výzdobou, nasleduje priepasť s vodopádom, na dne sú kamene, ktoré sa dá v nepremokavom obleku povyťahovať.
-10. Pustá V3: M. Staroň, M. Tršková, L. Luhová, D. Mazanec začali práce na skratke do Ivaninho dómiku v smere od nového vchodu. Postúpili 1,5 m vpred, podľa mapy bola vzdialenosť medzi známymi priestormi asi 9 m.
Utorok 21. 2.
-11. Pustá, Psie diery: S. Votoupal, M. Vrbičan, L. Luhová, D. Mazanec, M. Ševčík a P. Herich postúpili kopaním 2 m vpred, ďalšie 4 m sa dalo relatívne voľne preplaziť v 7 m širokej, takmer po strop zasutenej, klesajúcej chodbe. V strope sa opäť objavili schody vrstiev karbonátov čím sa znížila chodba na neprielezných 5 cm.
-12. Pustá, Psie diery (2. smena): L. Kubičina, I. Šulek ml, J. Vašík, M. Doležal, J. Jalový prehlbovali koniec plazivky, opäť bolo vidieť ďalej asi 2 m.
Streda 22. 2.
-13. Pustá, Psie diery: P. Holúbek, S. Votoupal, Ľ. Luhová, J. Jalový, M. Androvič, Z. Jurík, M. Vrbičan kopanie na čelbe, zahlbovanie.
-14. Chrám slobody, Mier: L. Kubičina, J. Vašík, M. Doležal, I. Šulek ml. v rámci oddychu sa venovali fotografovaniu ľahko dostupných priestorov týchto jaskýň.
-15. Mier: testovanie mobilného 3D skenera GeoSLAM ZEB1 za prítomnosti príslušníkov SSS, SSJ, SMOPaJ, SAV v BB, UMB v BB a geodeta.
Štvrtok 23. 2.
-16. Pustá, Psie diery: S. Votoupal, J. Jalový, J. Šurka, P. Medzihradský, R. Macík, J. Lysák pokračovali v prehlbovaní chodby, postup asi 1 m, objavili ústie komína s bielym sintrom a výzdobou.
-17. Pustá, Psie diery (2. smena): L. Kubičina, J. Šanda, P. Kubata, P. Medzihradský, K. Medzihradská, M. Prokop, D. Droppa, I. Šulek ml. a P. Herich konštatovali, že komín je zrejme slepý a pokračovali v prehlbovaní priestoru pod ním.
-18. Jaskyňa v Žeruche: P. Holúbek, P. Vaněk a Z. Jurík výkopom postúpili 2 m vpred v tejto nádejnej jaskyni.
-19. Pustá, Masarykove siene: L. Kubičina, J. Šanda, P. Kubata, P. Filipčíková, Ľ. Luhová, J. Jalový a P. Herich na polnočnej akcii sa venovali foteniu, Ľ. Luhová priniesla kultúrny program do týchto mohutných priestorov pod Šachtou.
Piatok 24. 2.
-20. Chladivý dych: L. Kubičina, J. Jalový, K. Medzihradská, D. Droppa, J. Šurka a P. Herich začali uvoľňovať vchod do jaskyne od kameňov a blokov a budovať úhľadný múrik na povrchu. Jaskyňa bola nájdená a zdokumentovaná 13. 2., po mesiaci silných mrazov tu vial prievan horného vchodu s teplotou 4,7 °C. Nie je vylúčené, že sa tu v minulosti krátko pracovalo.
-21. Chladivý dych (2. smena): L. Kubičina, P. Medzihradský, K. Medzihradská, J. Jalový pokračovali vo vynášaní skál, na konci akcie sa tri bloky nebezpečne zosunuli do vchodu.
-22. Priepasť v Grúni: P. Holúbek a P. Magdolen pokračovali v kopaní v objave na konci jaskyne.
-23. Pustá: P. Medzihradský, F. Tobola, P. Kubata, fotografická akcia.
Sobota 25. 2.
-24. Pustá, Psie diery: P. Holúbek, P. Magdolen, T. Lánczos, V. Krajanová, M. Jánošík, V. Lieskovec, Š. Lieskovec, K. Niková, J. Kapusta sa zahlbovali vo výkope pod komínom smerom doprava, kde napriek neveľkému rozdielu teplôt identifikovali opäť prievan.
-25. Chladivý dych: J. Jalový a P. Herich s vŕtačkou riešili nebezpečnú situáciu vo vchode, podarilo sa im uvoľniť a vytiahnuť bloky, na konci akcie sa v pravej časti jaskyne dalo vidieť pokračovanie asi 3 m už horizontálne, zrejme s prievanom.
-26. Pustá, Psie diery (2. smena): L. Kubičina, J. Jalový, Ľ. Luhová, D. Mazanec, J. Šanda, P. Kubata, P. Medzihradský, J. Vozárik a P. Herich postupovali smerom doprava od komína, na konci akcie opäť bolo vidieť nízky priestor vpredu i pokračovanie nadol, v strope sa objavujú kvaple, fúka jednoznačný prievan.
Nedeľa 26. 2.
-27. Priepasť pod Ostrou, Veľká Fatra: P. Pokrievka, P. Holúbek, P. Vaněk, P. Plavec a M. Dominka postúpili vo výkope na dne jaskne 3 m.
-28. Veľký Sokol: Ľ. Luhová, D. Mazanec, J. Jalový a P. Herich. Po nekonečnom upratovaní a balení expedície záverečná akcia na Sokol, z diaľky sa dívame na masív toľkých tajomstiev, v ktorom sme strávili uplynulé dni...

 

Na záver dielo básnického charakteru mladého Iva Šuleka: 

 

Expedícia Demänová 2017


Expedíciu v Demänovej organizujeme už po tretí raz,
aby sme krásy jaskýň mohli objavovať zas a zas.
Jaskyniarov cez 50 nám tu zavítalo,
zo tri krajiny svorne zastúpilo

Niektorí tu po dni, po dvoch pobudli,
podaktorí aj po štyri vyskúšali.
Duše štyri tu boli celý čas,
vystavení jaskyniam a chľastu napospas.

V jaskyni Pustej bol výkop akcíí cieľom,
kopalo sa tu miestami v štrku celkom riedkom.
A k tomu bolo aj vodičky kde-tu troška,
kto nemal atombordel vyšiel mokrý ako myška.

Najčastejšie výkriky „Ťahaj“ a „Stoj“,
sťa povely pre ťahačov, ktorí išli ako stroj.

Ťahanie bolo hádam flekom najlepším,
v prestávkach venovalo sa aj témam vážnejším.

Kopanie tu malo úroveň velikú.
Kopali sme na dve smeny,
jednu rannú, druhú poobednú

Večery, to bola kapitola sama o sebe.
Preberali sa tu témy také aj onaké,
o jaskyniach, o živote aj o svete.

Boli sme navštíviť aj jaskyňu Mieru,
postup tam bol pekný veru.
V diaľke bolo počuť vodopád,
veď ktorý jaskyniar by za to nebol rád?

Lež jaskyňa krutá, nehostinná je,
a tak družstvo, chlapa po chlapovi eliminuje.
Ich telá zmárajú choroby zlé, zákerné,
nedovoľujú im vidieť z jaskýň to krásne, nádherné.

Je však jedno, či má človek nádchu a či hnačku,
na všetko nech si šľahne borovičku.
Tá sa tu pila veru každú chvíľku,
každý dostal plný pohár, hoc chcel len biľku.

Jedno žieňa chcelo by to vyzdvihnúť
Našu Ľubku hádam aj na ocenenie navrhnúť.
Celý čas to s nami chlapmi ťahala,
Ešte aj dobrý obed, či prednášku zvládala

Výprava je na konci.
Nevadí.
My všetci zas a znova,
stretneme sa na domci.

 

Pre Speleodd napísali P. Herich, L. Kubičina, P. Holúbek a I. Šulek ml.

 

 popisky k fotografiám:

1_D17: Logo expedície
2_D17: V objavenom priestore v Sieňach pod dolinkou v Mieri
3_D17: Známy útvar horného poschodia Mieru
4_D17: Para v Pustej...
5_D17: Ťahanie v Psích dierach von...
6_D17: "Výdreva" vo výkope Psích dier.
7_D17: V Chladivom dychu s kladivom.
8_D17:  Z Masarykových siení Pustej.
9_D17:  priečny profil výkopu v Psích dierach.
10_D17 Celková situácia výkopu v Psích dierach - Pustej.

Autor: Paľo Herich ml. - 28.3.2017, 13:03 <<< Späť


 .: diskusia k článku (0)

Tatrasoft
LYNX
MKB
DX Tech
UNIDOM
Adamsport
© 2007 Jaskyniarsky klub Demänovská Dolina, programovanie Daniel Pogač - DX Tech, grafika Juraj Bada, posledná aktualizácia: 23.5.2018, 12:29